21.11.2017
 W dniach od 6.11.17r. do 10.11.17r. 19 uczniów z PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej  oraz 21 uczniów z  Hanoweru po raz drugi uczestniczyło w projekcie „ Schmidt trifft Kowalski – Interkulturelles Jugendtreffen”. Opiekunami były Panie Anna Leszczyńska i Alicja Dul- nauczycielki języka niemieckiego.

Celem projektu było poznanie bliżej kraju swoich sąsiadów, ich kultury i mentalności. Wspólne działania miały na celu zintegrować młodzież z Niemiec i Polski a także umożliwić im zapoznanie się z typowym dniem codziennym w kraju sąsiada.

Udział w projekcie pozwolił także na pozbycie się uprzedzeń i stereotypów wobec naszych sąsiadów. Podczas 5-dniowego projektu grupy wspólnie realizowały poszczególne punkty programu, spędzając czas bardzo intensywnie, poznając się wzajemnie i rozwijając swoje umiejętności językowe oraz zdobywając nowe doświadczenia.

W programie spotkania były m.in. : zajęcia integracyjne, rozwijające umiejętności współpracy w grupie, warsztaty językowe, gra terenowa” Schnitzeljagd” ( podchody), wycieczka do Bielefeldu, wieczór muzyczny, prezentacja lekcji w naszych szkołach i wiele innych atrakcji.

W ostatnim dniu projektu uczniowie z Polski wręczyli niemieckim kolegom i koleżankom drobne upominki.

Nadmienić trzeba, iż wymiana młodzieżowa nie odbyłaby się, gdyby nie dofinansowanie organizacji Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w Poczdamie.

Mamy nadzieję, że w następnym roku odbędzie się kolejna edycja projektu.

Le i AL